office@stroytehnadzor.com.ua stroytehnadzor.ua@gmail.com
Форум

ДСТУ на авторський нагляд уже ДІЄ! УРА!!! АВТОРСКОЕ ПРАВО.

Петро :
Ви тільки вдумайтесь: Наказ Мінрегіонбуд №393 від 31.12.2014р.
Чисто за столом прийняли рішення, але суть не в цьому.
З 01.07.2015р., в відповідності до вищезгаданого наказу, вступив в силу ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 "Настанова щодо проведення авторського нагляду за будівництвом".
Що то є!
А нічого особливого: 3 (три) сторінки друкованого тексту на А4 (це без "води"). Так, ДБН А.2.2-4-2003 "Положення про авторський нагляд за будівництвом будинків і споруд" був не набагато більшим, але він давав змогу Замовнику на пряму, звичайно за погодженням із Генпроектувальником, в відповідності до пункту 2.3., укладати договори на Авторський нагляд з учасниками, які брали участь у окремих розділах проекту.
Також, що є не правильним, але за цим же пунктом 2.3., за згодою того ж Генпроектувальника, Замовники укладали договора з іншою (винятково лівою) компанію на Авторський нагляд. Таке ставалося тоді, коли Замовник і Генпроектувальник "побили горщики", або наприклад у того ж Генпроектувальника були проблеми з коштами і його компанія була на межі розпаду, ну чи щось на кшталт того, тобто Генпроектувальник не мав змоги вести Авторський нагляд з якоїсь там причини.
Нагадаюсь - це було.
А сьогодні - "пардон", цього немає.
Моделюю ситуацію:
Сьогодні у мене проект, наприклад 5-ти річної давності.
Проектувальника може вже і не бути взагалі і компанія закрилась, або залишився в складі його компанії директор та бухгалтер.
Замовник вирішив будуватись.
Проект Замовника влаштовує, а в відповідності до ДСТУ, Замовник не має права брати на Авторський нагляд нікого, окрім проектувальника.
Як бути в даному випадку?
Дякую за коментарі.
0
0
24 сен 2015 09:27
#1
Ответить Цитировать
Владимир :
Хороший норматив..., своевременный(чем старый то не устраивал, тем что был ДБН, а не ДСТУ???). Передрали, что-то изменили, переназвали. Освоение средств называется. Лучше бы ДСТУ про технический надзор выпустили.

Предположим проектной компании не существует, или на стадии ликвидации, ГАП, ГИП умер, уехал за границу или прочее.
Автора проекта нет. В этом случае Заказчику и отказ от авторского надзора получать не надо и не у кого.
Заказчик заключает договор на авторский надзор с кем угодно у кого есть лицензия на Генпроектирование или не обязательно на Генпроектирование.
Схема как была, так останется.

Именно сегодня такой Проект 5ти летней давности реанимировали в Житомирпроекте. ГАПа проекта уже нет, но компания живая.
Они назначают приказом нового ГАПа и всех делов. Декларация на возобновление строительства после 5ти летнего простоя будет получатся с новым ГАПом.

Инспектора ГАСКа, думаю, тоже не будут над этим заморачиваться, или вообще знать про эту норму не будут.
Перед ними стоят другие более "значимые" приоритетные задачи.

Вообще, любой норматив подвержен внесению изменений, этот не исключение, вернут старую интерпретацию через "зміни".
0
0
24 сен 2015 23:52
#2
Ответить Цитировать
Владимир :
Стал прорабатывать данную тему и на глаза попалась

“Настанова щодо складання (підготовки) договорів підряду на виконання проектно-вишукувальних та будівельних робіт ДСТУ-Н А 3.1-ХХ:201Х (Проект, третя редакція)”
п.5.2.1. Договір підряду на проектно-вишукувальні роботи може мати наступні розділи:
- умови передання та здійснення авторських прав на проектну документацію, відповідно до глави 35 Цивільного кодексу України;

Т.е. все таки через Гражданский Кодекс.
0
0
25 сен 2015 00:31
#3
Ответить Цитировать
Петро :
Хм...
Цивільний кодекс? Цікаво.
Почитав. В першому читанні нічого не зрозумів.
Почитав вдруге (ну як почитав, на скільки терпіння вистачило) - друге читання теж до толку нічого не дало.
Що я думаю - дійде черга, підключу юристів, нехай думають, у цьому напрямку у них мають бути "голови великі"! :)

А щодо можливого ДСТУ по технічному нагляду - все одно у них там в Мінрегіонбуді, чи хто там складати його буде, фахівців скоріш за все немає. зКОЗлять із постанови 903, додадуть пару речень зручних для ДАБІ і знову буде "освоєння коштів".

До речі, а чи знаєте Ви що таке "КОЗА"?, як розшифровується ця абревіатура?, усі ж навчались в технікумах, інститутах і чемно, коли ліньки було самому щось малювати/креслити - КОЗлили.
Чекаю на коментарі/відповіді.
0
0
28 сен 2015 10:54
#4
Ответить Цитировать
Владимир :
До речі, а чи знаєте Ви що таке "КОЗА"?, як розшифровується ця абревіатура?, усі ж навчались в технікумах, інститутах і чемно, коли ліньки було самому щось малювати/креслити - КОЗлили.
Чекаю на коментарі/відповіді.


Во валит, во валит... (с).

Спросите чего-нибудь полегче. Например,
“Как звали преподавателя?” или “Какого цвета учебник?”)))
Коза, синька, бомба, рыба, …, как только не называли. Да, основное название готового чертежа для передирания - “коза”.
В студенческие годы этот термин пытались расшифровать. За свое студенчество аббревиатуру расшифровывали или нет, не слышал уже не помнится, вроде нет. Но один из преподов(по экономике) издевался на эту тему над студентами.
Пользоваться пользовались, а истории не знаем… Просветите нас ”неучей”.
0
0
01 окт 2015 08:47
#5
Ответить Цитировать
Петро :
К.О.З.А. - Копія Оригіналу Зроблена Акуратно.

Як Вам?
А мені, в свій час, ну дуже сподобалось.
1
0
02 окт 2015 08:18
#6
Ответить Цитировать
Владимир :
Звісно, шикарно! КОЗА!

Я учился в белорусском ВУЗе на русском языке, откуда и не восприятие слова “Зроблена”.
"Копия оригинала" и "аккуратно" звучит.
Белорусы не будут знать такой аббревиатуры, а с эрой компьютерной графики тем более.
А наш преподаватель экономики, наверное хохлом был, все знал).
0
0
06 окт 2015 02:17
#7
Ответить Цитировать
Виталий :

Прошу подсказать (если кто-то сталкивался). Есть проектная документация 2008 года. В действии разрешение на строительство, где указан генпроектировщик (т.е. автор проекта). Однако этой организации на данноый момент нет, Директор уехал на ПМЖ за границу. ГАПа разыскать - очень проблематично, а если получится - не факт, что он согласиться на сотрудничество. Т.е. по факту нет авторов проекта (причем практически все разделы выполнялись субпроектировщиками). Проект передан другому заказчику и генподрядчику для продолжения строительства. Заказчик планирует осуществление авторского надзора от своего имени, взяв на работу сертифицированного проектировщика. Но, насколько мне известно, внесение изменений, уточнений в проект (в связи с перепланировкой, изменением строит. норм и т.п.) возможно только с согласия автора проекта (в данномм случае - ликвидированного генпроектировщика). Как решить данноую проблему (т.е. увязать существующий проект старого автора с новыми авторами, для того чтобы передать им функции авторского надзора и права внесения изменения в проект без обязательного согласования с предыдущими авторами, т.к. передача этих функций по договору или доверенности и другая согласовательная процедура технически не возможна). Объект 3 категории сложности.  

0
0
14 дек 2015 13:07
#8
Ответить Цитировать
Владимир :

Извечный вопрос: "Что делать?".

Заказчику можно предложить выполнить "корректировку" проекта новым Генпроектировщиком по современным нормам и живой фирмой с живыми специалистами, что будет актуальным на сегодняшний день.
Т.е. выполнить/заказать НОВЫЙ Проект и назвать его "Коригування проекту ...". Но это новые затраты.

Фактически новое проектирование. Иначе упретесь в "авторское право", про него чуть писалось выше в теме.

Интересно мнение проектных компаний получить и юристов.

0
0
14 дек 2015 14:02
#9
Ответить Цитировать
Петро :

А що означає 3-я категорія складності?

Це може бути і 1000м2, а може і 8000м2

Коли розпочато будівництво і під який документ? (на скільки я можу зрозуміти, якщо мова йде про 3-ю категорію, то це не що інше як декларація, а відповідно це сталося не раніше квітня 2011р.)

Виходячи із цього виникає дуже багато питань:

1. Все таки, яким числом видана декларація? Чи Ви наполягаєте що це Дозвіл!!! називаючи його "разрешением на строительство"? 

Але я чомусь впевнений що у Вас декларація, адже ми говоримо про категорію складності будівництва, а раніше такого не було, при отриманні дозволів. Чи я помиляюсь?

Так от:

2. Хто (ГІП чи ГАП) зазначений в ній, чи обидва? Там би мав бути уже зазначений їх кваліфікаційний сертифікат, бо без цього не видавали декларації. 

3. Якщо документація 2008р. - то станом на 2011 рік, дуже багато нормативів у нас змінилось, саме з появою таких як: "Закон про врегулювання містобудівної діяльності", який в свою чергу відмінив "Правила забудови міста Києва"; зміни, що ввійшли в "Закон про архітектурну діяльність"; поява ДБН А.3.1-5-2009 (замість 96 року), постанови і таке інше. І як наслідок усього - вимога до наявності кваліфікаційних сертифікатів проектувальників.

4. А договір про авторський нагляд заключений був з ким?

5. А якщо проектувальника немає - то напевно фірма або обанкротилась, чи перейшла в інші руки, хто правонаступник?

6. І як наслідок логічне питання: Якщо ж все таки раніше був Дозвіл, а зараз тоді що, якщо об'єкт передається іншому Замовнику?, і що з термінами по Дозволу, адже вони мали бути чітко фіксовані, а зарах як?

Також звертайте на коментарі вище в цій же темі і не нехтуйте ДСТУ, що вийшов цього літа!

Віталіє, знайшовши відповіді на ці запитання - ви зможете зрозуміти, чи потрібно Вам знати та розуміти що має бути зараз з авторським наглядом і хто та й як його має наймати, адже це на пряму відповідальність Замовника і про договірні умови Замовника з іншими організаціями Ви не зобов'язані знати!

Але якщо вже говорити відверто, то авторські права на проект мали б перейти Замовнику, в відповідності до договору на виконання проектних робіт, а Замовник уже що хоче, з ними, те й робить!

ВИСНОВОК: У вас має бути копія наказу на авторський нагляд і все - крапка, далі журнал, контроль, тощо!

Десь так, це якщо Ви технагляд, а якщо Ви керівник проекту - то мені здається що направлення вирішення питання саме таке, як я визначив даним повідомленням, бо в свою чергу з даним питанням стикнувся сам!

0
0
14 дек 2015 14:03
#10
Ответить Цитировать
Владимир :

В 2008 году в документации категория объекта не указывалась.

Вероятно у Заказчика в 2008 году был "Дозвіл"на право выполнения работ, который имел срок окончания действия(выдавался на 1год) и закончился или в 2008 или 2009году.

Объект перестал финансироваться, всю документацию положили на полочку в архив до лучших времен.

В 2015 году Заказчик ожил, почувствовал в себе силы. Но надо заново получать разрешение.

Заказчик обратился к субпроектной компании, та выдала справочку, что объект соответствует 3(третьей) категории сложности или другой вариант, что 

Заказчик сам изучил ДБН В.1.2-14-2009 "Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ" и сам рассчитал и присвоил категорию объекту.

Третья категория - то Декларация. В Декларацию Заказчик вписал старого ГАПа(ГИПа), т.к. очень хотел получить Декларация, а фактически авторского надзора нет.

А вот за право Заказчика на проектную документацию я бы засомневался.

Заказчик может купить проект, но не получить авторское право(или лицензию). Да и Заказчику передают проект только в бумажном виде или формате PDF.

Наказ конечно хорошо, но где его взять?

 

Нужен легальный Генпроектировщик, а не виртуальный. Тогда будет Наказ.

 

Без Генпроектировщика объект в три раза дороже выйдет, с этим тоже столкнулся сам, но такой путь выбрал Заказчик.

Это руководителям объектов на заметку.

0
0
14 дек 2015 22:19
#11
Ответить Цитировать
Владимир :

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про архітектурну діяльність

Із змінами і доповненнями, внесеними
 Законами України
від 17 лютого 2011 року N 3038-VI

Розділ VI
АВТОРСЬКЕ ПРАВО НА ОБ'ЄКТИ АРХІТЕКТУРНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Стаття 29. Об'єкти та суб'єкти авторського права в галузі архітектури

Відносини, що виникають під час створення і використання об'єктів архітектури як об'єктів авторського права, регулюються
Цивільним кодексом України, Законом України "Про авторське право і суміжні права", цим Законом та іншими законодавчими актами України
.

(частина перша статті 29 із змінами, внесеними
 згідно із Законом України від 01.08.2006 р. N 58-V)

Об'єктами авторського права в галузі архітектури є твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва, а також плани, креслення, пластичні твори, ілюстрації, карти та ескізи, що стосуються архітектури.

Особа (особи), творчою працею якої (яких) створено об'єкти архітектури як об'єкти авторського права, вважається автором (співавторами) цих об'єктів.
0
0
30 дек 2015 22:18
#12
Ответить Цитировать